Default Image

Months format

View all

Daha fazla göster

Benzer Konular

Article Navigation

Contact Us Form

404

Sorry, the page you were looking for in this blog does not exist. Back Home

Pegasus Bilet İptali Nasıl Yapılır?

Pegasus Hava Yolları, Covid19 salgını nedeniyle sefer iptalleri ve bilet değişiklikleri konusunda çeşitli düzenlemeler yapmıştır. Günümüzde bu düzenlemelerin birçoğu geçerliliğini korumaktadır. 

✅ Pegasus İletişim :   (0850) 303 07 87
✅ Pegasus Bilet Telefon :  (0850) 302 54 93
✅ Pegasus Bilet Hattı : (0850) 840 48 31
✅ Bilet Değişim Hattı : (0850) 840 23 69

Bununla birlikte Pegasus Hava Yolları, seyahat planlarınızda meydana gelebilecek değişiklikler için esneklik sağlayan Flex hizmetini sunar. Pegasus Flex ile uçak bileti iptal ve değişiklik işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken husus normal biletler ile Flex biletlerinde iptal işlemi sırasındaki yöntem farklılığıdır. Peki Pegasus bilet iptali nasıl yapılır? Pegasus bilet değişikliği ile bilet iptalinin farkı nedir? Pegasus biletinizi iptal etmeden değiştirmek mümkün müdür?

Pegasus Havayolları'ndan daha önce satın aldığınız uçak biletlerinizi iptal etmek yerine tarih değişikliğini de düşünebilirsiniz. Pegasus Bilet Değişikliği linkimizi tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

İşte Pegasus’tan aldığınız bileti değiştirirken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar.    


Pegasus Bilet İptali Nedir?

Pegasus uçak bileti iptali mevcut bilete dair hakları tamamen kaybetmektir. Bilet değişimiyle bilet iptali arasındaki yegane fark; değişiklik yaparken mevcut rezervasyon bilgilerinde düzenleme yapmaktır. Oysa ki biletinizi iptal etmenin amacı kimi zaman iade almak kimi zaman da seyahat planlamasının iptali sebepli uçak yolculuğuna ihtiyacınızın kalmamasıdır. 

Pegasus Havayolları'ndan daha önce satın aldığınız biletlerinizde iptal işlemlerini, değişiklik işlemlerini vs. anlattık. Sıfırdan telefonla uçak bileti satın almak isteyen misafirlerimiz de Pegasus Telefonla Uçak Bileti Satın Alma başlıklı makalemizi okuyabilirler.

Kısacası Pegasus bilet iptali ile elinizdeki mevcut biletten feragat edersiniz ve böylelikle firma sizin koltuğunuzu başkalarına tahsis etme hakkına sahip olur. Çoğu havayolu firmasında olduğu gibi Pegasus’ta da biletini iptal eden yolcu için geridönüş yoktur. Başka bir deyişle mevcut biletinizi iptal ettikten sonra pişman olmanız durumunda eğer rezervasyon yapılmadıysa yeni ücret tarifeleri üzerinden sıfırdan Pegasus uçak bileti almanız gerekecektir.

Pegasus bilet iptali yapmak istediğinizde, ilk adımda hangi sınıfa ait bir bilete sahip olduğunuzu bilmeniz önemlidir. Nitekim firma genel olarak ekonomi, standart veya business sınıflarında bilet değişikliği yaparken farklı politikalar izler. Genel olarak Pegasus bilet sınıfları aşağıdaki gibidir; 

Pegasus İç hatlar bilet sınırları nelerdir?

  • Promosyon (G/P sınıfı)
  • Standart (U/T/Z/V/X/S/N/K/H/M/L/B/Y sınıfı)
  • Business (Flex) sınıfı

Pegasus dış hatlarda bilet sınıfları nelerdir?

  • Promosyon (G- sınıfı)
  • Promosyon (P/U/T/Z/V sınıfı)
  • Standart (X/S/N/K/M/L/B/Q/Y sınıfı)
  • Business Class (Pegasus Flex) 

Pegasus bilet iptali yaparken eğer KKTC biletinde iptal işlemi uygulayacaksanız genellikle iç hatlar tarifeleri geçerlidir. Bu nedenle yazımızdaki iç hatlar bölümünde geçerli olan kurallar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uçuşlarında da geçerlidir.Pegasus İç Hatlar Bilet İptali

Pegasus iç hatlar bilet iptali temel olarak   Promosyon -G/P- sınıfına ait bir bileti iptal etmek istediğinizde, uçuşa en az 12 saat kala iptal talebinde bulunmanız gerekmektedir. Ancak, uçuşa son 12 saatten az bir süre kaldığında iptal işlemi yapılamamaktadır. 

Eğer iade talep ediyorsanız iptal işlemini uygulayacağınız süreye dikkat etmeniz önemlidir.

İç Hatlarda Standart Sınıf Bilet İptali

İç hatlarda standart sınıf U/T/Z/V/X/S/N/K/H/M/L/B/Y olarak geçer. Pegasus iç hatlar sınıfına ait bir bileti iptal etmek istediğinizde, uçuşa en az 12 saat kala iptal talebinde bulunmanız gerekmektedir. Eğer uçuşa 12 saat veya daha uzun bir süre varken Pegasus bilet iptali yaparsanız ücretin tamamını veya belirli bir miktarını iade alırsınız.İç Hatlarda Flex Bilet İptali

İç hatlarda Business Flex sınıfına ait bir bileti iptal etmek istediğinizde, uçuşa son 2 saat kala bile, iptal talebi oluşturabilirsiniz. Bu durumda, herhangi bir işlem ücreti alınmaz ve bilet fiyatının tamamı size iade edilir. 

Ancak, iptal ve değişiklik taleplerinde vergi ödemeniz gerekecektir. Kısacası alacağınız iade havaalanı vergisinin mevcut ücretten tahsil edilmiş hali olmaktadır.

Pegasus Dış Hatlar Bilet İptali 

Pegasus dış hatlar bilet iptali promosyon ve flex sınıfları olmak üzere belirli profedürlere tabiidir. Dış hatlarda Promosyon G sınıfı ve Promosyon P/U/T/Z/V sınıfına ait bir bileti iptal etmek istediğinizde, uçuşa en az 12 saat kala iptal talebinde bulunmanız gerekmektedir. İptal talebi oluşturduğunuzda herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır.Dış Hatlarda Standart -X/S/N/K/M/L/B/Q/Y- Sınıfında Bilet İptali

Dış hatlarda Standart -X/S/N/K/M/L/B/Q/Y- sınıfına ait bir bileti iptal etmek istediğinizde, uçuşa en az 72 saat kala iptal talebinde bulunmanız gerekmektedir. Bu durumda da iptal talebi oluşturduğunuzda herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır.

Dış Hatlarda Flex Sınıfı Bilet İptali

Dış hatlarda Flex sınıfına ait bir bileti iptal etmek istediğinizde, uçuşa son 2 saat kala bile iptal talebi oluşturabilirsiniz. İptal talebi oluşturduğunuzda herhangi bir işlem ücreti alınmaz ve bilet fiyatının tamamı size iade edilir. Ancak, iptal ve değişiklik taleplerinde havaalanı vergisi ödenmesi gerekmektedir.Pegasus Uçak Bileti Değişikliği 

Pegasus uçak bileti değişikliği yapmak istediğinizde, bilet sınıfınıza ve uçuş saatine göre belirlenen kurallara uymalısınız. İç hatlarda ve dış hatlarda değişiklik ücretleri farklılık göstermektedir. Değişikliğin iptalden farkı mevcut rezervasyonunuzda koltuk, tarih ve güzergah gibi değişiklikler yapıyor oluşunuzdur.

İç Hatlarda Bilet Değişikliği

İç hatlarda bilet değişikliği yapmak istediğinizde, değişiklik talebini uçuştan en az 2 saat önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Değişiklik yapacağınız sınıfa ve değişiklik tarihine bağlı olarak belirli bir işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir.Dış Hatlarda Bilet Değişikliği

Dış hatlarda bilet değişikliği yapmak istediğinizde, değişiklik talebini uçuştan en az 2 saat önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Değişiklik yapacağınız sınıfa ve değişiklik tarihine bağlı olarak belirli bir işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Pegasus Flex İle Bilet Değişikliği ve İptal Hakkı

Pegasus Flex, bilet seçiminde daha fazla esneklik sağlayan bir hizmettir. Biletinizi alırken Pegasus Flex'i ekleyebilir ve uçuşunu iptal etme veya değiştirme hakkı elde edebilirsiniz.

Pegasus Flex'i satın aldığınızda, iç hatlarda 200 TL'den, dış hatlarda ise 65 Euro'dan başlayan bir iptal ücreti ödemeden uçuşunu iptal edebilirsiniz. Ayrıca, sınırsız değişiklik hakkına da sahip olursunuz. 

Pegasus Flex'i bilet satın alma işlemi sırasında web sitesi, mobil uygulama, acenteler veya çağrı merkezi üzerinden ekleyebilirsiniz. Ücreti kişi başı tek yön bilet için iç hatlarda 59,99 TL, Kıbrıs uçuşlarında 4,99 Euro ve dış hatlarda ise 12,99 Euro'dan başlamaktadır. Pegasus Flex'i uçuşa 24 saat kala kadar satın alabilirsiniz.Pegasus Flex ile yapacağınız bilet değişikliklerinde veya iptallerde, değişikliği veya iptali en az 12 saat önceden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Değişiklik yapacağınız uçuş ile eski uçuş arasında ücret farkı olması durumunda bu fark tahsil edilecektir. 

Pegasus Flex'i, Süper Eko, Eko veya Avantaj Paket tercihlerinde kullanabilirsiniz. Comfort Flex Paket'i tercih ederseniz, 1 kez iptal veya değişiklik hakkınız paket kapsamında sunulur.

Pegasus Flex sadece uçuş değişiklikleri ve iptalleri için kullanılabilir. Lakin isim değişikliği, uçak bileti değişikliği kapsamına girmez. Başka bir deyişle yolcuya ait isim soyisim değişikliği yapmak için Pegasus müşteri hizmetleriyle ayrıca iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca, Pegasus Flex'i sadece biletleme esnasında satın alabilirsiniz ve sadece satın aldığınız bilet için geçerlidir. 

Ücretli opsiyon satın aldıysanız, Pegasus Flex'i kullanamazsınız. Pegasus Flex ile yapacağınız değişikliklerde ödemek zorunda kalmayacağınız ceza tutarlarını Pegasus web sitesinden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Pegasus Bilet İptali Yap Hızlı İade Al

Pegasus Hava Yolları, uçak bileti iptal ve değişiklik işlemlerinde çeşitli politikalar uygulamaktadır. İç hatlarda ve dış hatlarda farklı sınıflara ait biletlerde belirli kurallar ve ücretlendirmeler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, Pegasus Flex hizmeti ile biletlerinize esneklik kazandırabilir ve iptal veya değişiklik yapma hakkı elde edebilirsiniz. 

Her durumda, bilet iptali veya değişiklik yapmadan önce Pegasus Hava Yolları'nın güncel politikalarını ve ücretlendirme detaylarını kontrol etmeniz önemlidir.

Unutmayın, seyahat planlarınızda değişiklik olması durumunda Pegasus Flex size avantaj sağlayabilir. Sonuç olarak Pegasus bilet iptali için prosedürler genel olarak iç hatlar, KKTC ve dış hatlar uçuşlarına göre farklılık gösterir. Öte yandan uçuş sınıfı bilet iptalinde en önemli etkenlerden biri olarak öne çıkar. 

Tüm bu bilgiler ışığında eğer rezervasyonunuz tamamen iptal olmadıysa Pegasus bilet değişikliği yapmak mantıklı olacaktır. Aksi durumda ise uçak bileti iptali yapabilirsiniz.

Yorum Gönder